Kserokopiarki | Kopiarki | Drukarki | Kserokopiarki Cyfrowe
Urządzenie wielofunkcyjne – urządzenie będące najczęściej połączeniem drukarki, skanera i faksu, zazwyczaj współpracujące z komputerem, choć możliwa jest też praca niezależna - jako kopiarka lub faks. Drukarka wchodząca w skład urządzenia jest najczęściej atramentowa, droższe modele wyposażane są w ustrój laserowy. Ze względu na uniwersalność urządzenia takie nazywane są potocznie kombajnami. W latach po roku 2000 urządzenia wielofunkcyjne stały się dzięki niskim cenom popularne także w zastosowaniach domowych, aczkolwiek ich wadą jest koszt eksploatacji kolorowej drukarki atramentowej.

żródło: wikipedia.pl

Kopiarki

Poniższe linki prowadzą do danych technicznych poszczególnej kserokopiarki :



darmowe liczniki



Zasada działania kopiarki

Schemat działania kserokopiarki Zasadniczym elementem kopiarki jest metalowy wałek tzw. bęben (1) pokryty warstwą związków selenu lub organicznego fotoprzewodnika (OPC). Związki te wykazują właściwości fotoelektryczne, w ciemności są izolatorem prądu elektrycznego a światło generuje w nich nośniki prądu elektrycznego co odpowiada temu że warstwa przewodzi w tych miejscach prąd elektryczny. Bęben obraca się przechodząc przez kolejne etapy tworzenia obrazu.

źródło wikipedia.pl



Elektryzowanie W pobliżu górnej części bębna umieszczona jest elektroda (2), elektroda ta elektryzuje bęben.

źródło wikipedia.pl

Google
Web www.maribt.prv.pl
Naświetlanie
Naelektryzowana część bębna przechodzi nad miejscem (3) gdzie tworzony jest obraz kopiowanego dokumentu, w miejscach gdzie padnie światło zachodzi zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne, substancja pokrywająca bęben staje się przewodnikiem prądu elektrycznego i w tych miejscach bęben przestaje być naelektryzowany. Obraz kopiowanego elementu może być tworzony przez układ optyczny footokopiarki, a w nowszych modelach, zwanych cyfrowymi, kopiowany przedmiot jest oświetlany, obraz jest zamieniany na postać cyfrową, po obróbce i przekształceniu w komputerze kserokopiarki generuje światło oświetlające bęben.

Przenoszenie proszku na bęben
Następnie ta część bębna przesuwa się tuż obok wałka pokrytego (zazwyczaj czarnym) proszkiem (4) w wyniku przyciągania elektrostatycznego proszek z wałka proszkowego przeskakuje na bęben. Wałek proszkowy zintegrowany jest z kasetą przechowującą proszek i dotyka proszku. Trzymanie się proszku na wałku ułatwia to, że proszek jest ferromagnetykiem, a wałek jest namagnesowany, listwa w górnej części wałka proszkowego dozuje ilość proszku na tym wałku.

Przenoszenie na papier lub inny materiał

Papier (5) dotykając bębna pokrytego miejscami proszkiem, przejmuje proszek z bębna. By ułatwić przenoszenie się proszku z bębna na papier pod papierem umieszczona jest elektroda (6) o ładunku przeciwnego znaku niż ładunek elektryczny proszku, proszek jest przyciągany w kierunku papieru.

Wybielanie bębna i czyszczenie
Następnie bęben jest silnie oświetlany (7), by usunąć resztki ładunków elektrostatycznych pozostających jeszcze na bębnie. Listwa czyszcząca (8) usuwa resztki proszku, które nie przeszły na papier z bębna.

Utrwalanie
Papier pokryty proszkiem przechodzi między silnie ogrzanymi (ok. 200°C) wałkami (9), proszek ulega stopieniu i przykleja się do papieru. By uniknąć przyklejania się proszku do wałka utrwalającego jest on wykonany z teflonu lub delikatnie pokrywany olejem.

źródło wikipedia.pl


Meble kuchenne | Catering | Niszczarki | Drukarki